Skip to main content

Alapszínek - Piros

 



Három alapszínt tartunk számon a színkörben. Piros, sárga és kék. Elsődleges színeknek is hívják őket. Ebből a három színből keverhetjük ki a másodlagos és harmadlagos színeket, amiket 12 színből álló színkörben találunk.

A színek szimbolikus jelentése kulturánként eltérő lehet. Azonban az élettani és pszichikai hatása a kutatások szerint egységes bárhol a világon.

A színeknek általános jelentéseket tulajdonítunk, bár eltérések lehetnek az egyén saját élményei, tapasztalatai alapján. (Például van egy árnyalata a barnának, ami egy régi kanalas gyógyszerre emlékeztet engem, amivel sajnos rossz élményem volt körülbelül 10 éves koromban. Ha ezt a színt látom, még a gyógyszer ízére is emlékszem. Másnak valószínűleg egy kellemes árnyalat, nekem a rossz emlék miatt nagyon kellemetlen.)

Kezdjük a piros színnel, amit vörösnek is nevezünk. Valószínűleg legtöbben először a vérre vagy a tűzre gondolnak, ha meghallják, hogy piros/vörös. A két szóval, piros és vörös az idők folyamán más-más szókapcsolatokban találkozhatunk. A vöröst használjuk inkább, ha rózsáról beszélünk, viszont, ha a pöttyös labdát emlegetjük, akkor egyértelműen a piros szót használjuk. Így van ez például az alma esetében is, valamint nemzeti lobogónkban is a piros szó jelenik meg.

A tűz elemmel párosítjuk, ami miatt szinte egyből melegre asszociálunk. 

A vörös színről eszünkbe juthat a spontaneitás, az érzékiség, az erő, az energia, a függetlenség, a szenvedély. Másik pólus lehet a veszély, agresszivitás, erőszak, pusztítás.

A piros az első, a gyökércsakra színe. Stabilitást, a valósághoz való kapcsolódást szimbolizál.

A színek viselete, használata a környezetünkben hat ránk. A piros energikussá tesz, önbizalmat ad. Magunkra vonhatjuk a figyelmet. A lakásban érdemes óvatosan használni, hiszen nyugtalanná tehet, emelheti a vérnyomásunkat, a pulzusunkat. Hálószobában kifejezetten ajánlott mellőzni a használatát a nyugodt pihenés, alvás érdekében. A piros szín fokozza az étvágyat, élénkít, energetizál. Így a fényterápiában étvágytalanság, depresszió esetén használják. Gyorsítja a vérkeringést.

A kifelé fordulás színe. Általában mondhatjuk, hogy az extravertált személyiség kedvenc színe lehet.


Érdekességek:

A szivárvány legfelső sávja a piros.

A piros a legelső szín, amit nem érzékelünk sötétedéskor.

A leghosszabb fényhullámhossz a piros. (650 - 750 nm)

A feng shui szerint ha pirosra festjük a bejárati ajtónkat, a lakók jólétét biztosítjuk.

A méhek nem látják a piros színt, ezért a piros virágokat leginkább nem a méhek, mint inkább a madarak, denevérek, pillangók vagy a szél porozza be.

 


Comments

Popular posts from this blog

Viasztechnika / Wax technique

Egyik kedvenc sálam. Viasztechnikával készült, ami elég macerás, mert többször kell festeni, viaszozni, majd jó hosszan vasalni. De megéri! Lényege, hogy ahol viasszal lefedjük az anyagot, ott a festék nem tudja befogni. Legelőször felvisszük az alapszínt vagy színeket, majd viaszréteg következik (a képen jól láthatók az ecsetvonások, amit egy durva szőrű ecsettel húztam). Aztán megint jöhet festék és megint viasz, tetszés szerint. A festék száradása után jöhet a vasalás, jó alaposan, míg az utolsó csepp viaszt ki nem vasaltuk. Mosás, szárítás. Sajnos fázisfotókat nem készítettem, de ezt a technikát Izabella Whitworth weboldalán nagyon jól elsajátíthatjuk. A fotók még azok számára is iránymutatóak, akik nem értik az instrukciókat. (Fontos megjegyezni, amit Izabella is említ, hogy a viaszvasalás közben jól szellőző helyen tartózkodjunk. Valamint a forró viasszal óvatosan bánjunk. Én ennél a kendőnél ú.n. hideg-viaszt használtam. Előnye, hogy nem kell melegíteni, hátránya, hogy nem ann

Eszközök, technikák a művészetterápiában

     Milyen eszközöket, technikákat használunk a képzőművészeti terápiában?      A  különféle technikáknak más-más hatása van a pszichére, ezért többféle technikát kipróbálunk, a művészetterapeuta pedig célirányosan is használhatja egyéni foglalkozásokon a különféle eszközöket.  A művészetterápiában a fő hangsúly az improvizáción van. Jobbára az érzelmekkel dolgozunk egy-egy foglalkozás alatt. Valószínűleg ha a technikákat említjük legtöbbünknek a vízfesték jut az eszükbe. Valóban ez az egyik technika, amit sokat használunk, amit azonban esetleg nem tudnak róla sokan, hogy ez képes a legtöbb érzelmet megmozgatni bennünk. Valamint, hogy nehezen kontrollálható, főleg, ha sok vizet használunk.  A festék folyik, fut, néha határok nélkül. Nehéz keretek között tartani. Éppen ezért az olyan emberek számára, akik korlátokhoz vannak szokva, nem elég rugalmasak, akik az érzelmeiket elnyomják, nem tudják kommunikálni, ijesztő lehet elsőre ez az eszköz. Viszont pont ezért gyógyító is rájuk nézve,

Átlagos szombat reggeli tűnődés

Megtaláltam egy régi írásom a fészbúkon. Akkoriban sokat írtam. Ilyesmit. Vannak korszakok, ez ilyen volt. Mostanában csak magamban tűnődöm ilyesmiken, pedig milyen jó visszaolvasni.  6 éve egy szombat reggelen...  Ott kezdődött, hogy reggel elolvastam egy csomó okosságot a neten. (Egyébként nem, mert valahol egy távoli galaxisban, Istentudja kinek a gondolatával, de ha itt kezdeném, nem bírná el a fészbúk egész tárhelye sem.) Szóval olvastam életekről. Szerelemről, gazdagságról, szegénységről, boldogulásról. Valahol olvastam, hogy sors. Hogy eleve elrendelés. Szabad akarat. Mit tehetek, mit nem.  Aztán, még pizsiben - nem, nem a Snoopysban, mielőtt kérdeznéd -, kimentem gyomlálni, söprögetni, bóklászni a kertbe. Ott Bélánk nagy erőkkel próbált levadászni a szivarfa legtetején egy verebet. Majd kettőt, miután egy másik is látta, milyen jó móka hülyét csinálni egy macskából. Mert ugye nem kérdés, hogy kiröhögték Bélát, továbbugráltak, repkedtek, mire ő kigondolta, hogy ugrik.  Valahogy